Crid Architects | 163 Restaurant
1072
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-1072,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

163 Restaurant

Lüleburgaz’ın en yüksek noktası olan alanda yer alan proje alanı, eski askeri gazino yapısıdır. Yıllar önce atıl durumda bırakılan proje alanı mevcut yapı ve peyzajıyla gün yüzüne çıkmayı beklemektedir. Yapıların ve peyzajın kendine özgü karakteristik özellikleri mevcuttur. Yapılan tasarım ile barındırdığı potansiyel ortaya çıkartılmış , kentlinin kullanımı için restaurant, kır düğünü alanı ve park yapılmıştır.

 

Yapının tasarım kararlarından biri mevcut yapı karakteri korunarak günümüz ihtiyacına yönelik büyütülmüştür. Büyütülen alanlar yapının mevcut halinden ayırt edilmesi amaçlanmıştır. Büyütülen alanlar çevre doku ve kentlinin yoğun bir şekilde kullanacağı göz önüne alarak herkes için sıcak bir malzeme olan ahşap kullanılmıştır.

 

Mevcut peyzaj dokusunda küçük düzenlemeler ile en alt kotta geniş bir alan, kır düğünü alanı olarak bırakılmıştır. Böylece restaurant kullanıcıları ile kır düğünü kullanıcıları arasında fiziksel ilişki sınırlandırılmıştır. Yeşil doku diğer zamanlarda kentlinin kullanımına açılarak, kente yeni yeşil alan kazandırılmıştır.

Proje Yeri

Kırklareli, Lüleburgaz

İşveren

Lüleburgaz Belediyesi

Program

Restaurant, Kır Düğünü Alanı, Park

Tür

Öneri Proje

İnşaat Alanı

681 m²

Tasarım Ekibi

Emre Engin

Danışmanlar

Setenay Kamazoğlu, Nergis Kahraman