Crid Architects | Halitpaşa Baysan Evleri
578
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-578,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Halitpaşa Baysan Evleri

MEKAN KURGUSU ve YAPI DİLİ

 

Proje alanı, Mudanya’nın tepe noktalarından birinde kısmen çevresindeki yapılardan manzarası kesilse de önemli derecede deniz manzarasına sahiptir. Alanın en önemli noktalarından biri de kuzeybatısında yer alan yoğun yeşil doku manzarası olmasıdır. Tasarım çalışmalarında görüldü ki alanın çok fazla eğimli olmasından dolayı, zemin katlarda yer alan dairelerin ışık alma sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden dairelerin bir araya gelmesiyle oluşan kütlelerin zemin katlarında, çok ciddi gün ışığını alma sorunu ve istinat duvarlarına bakacağı anlaşıldı. Bu sebeple dairelerin her biri kendi kütlesini oluşturması kararı alındı. Bu kütleler farklı kotlara oturarak eğimden maksimum derecede faydalanıldı. Bu tasarımın en büyük dezavantajı yapılacak çekirdeğin daha fazla kata ulaşması gerekmesidir. Fakat yaşam kalitesinin en iyi derecede olması amaçlandığı için bu tasarımda önemsiz bir noktadır. Yapıların konumlandırılması da birbirinin gün ışığını kesmeyecek ve manzaradan en iyi şekilde yararlanabilmek üzerine olmuştur.

 

Kullanıcıların en önemli isteklerinden biri de otopark ve sosyal alanların konumlandırılması konusuydu. Bu konuda da eğimden yararlanılarak otopark ve sosyal alanlar eğimlerin kotlandırılması ile alanın doğal kotuyla oluşmuşlardır. Kuzeydoğu ve güneydoğu kısmından yani eğimin en düşük olduğu kotlardan alınan otopark girişleri ile doğrudan otopark katlarına ulaşılmıştır. Projenin sosyal alan olarak tanımlanan kısımlarından biri olan havuz ve kafesi manzaranın en iyi olduğu alan olan kuzeydoğu kısmında tasarlanmıştır. Çocuk oyun alanı ve kafesi ise alanın ortasında A blok ve C blok arasında daha sakin ve korunaklı bir alanda yer almaktadır.

 

Yapı dili olarak her kütlenin kendi malzemesi ile farklılığı ortaya çıkmaktadır. Ayrıca her kütle kendi cephe tasarım sistemi içinde tasarlanmıştır. Ayrıca cepheler ve yapı malzeme tercihleri her blokta farklılaşarak ortaya tek düze konut tasarımı yerine kendini belli eden ve alanı itibariyle tepe konumda yer aldığı için ilgi çekici bir yapı ortaya çıkmıştır.

Proje Yeri

Mudanya, Bursa

İşveren

Sahbender Baysan

Program

Konut

Tür

Öneri Proje

İnşaat Alanı

14500 m²

Tasarım Ekibi

Emre Engin, Ömer Ülker