Crid Architects | Güzelyalı Baysan Evleri
854
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-854,locale-en-us,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Güzelyalı Baysan Evleri

MEKAN KURGUSU ve YAPI DİLİ

 

Proje alanı, Mudanya, Güzelyalı bölgesinde deniz manzaralı, eğimin çok fazla olduğu bir alandır. Analiz çalışmalarından çıkarılan sonuçlar doğrultusunda tasarım kararı olarak bütün dairelerin manzarayı görmesi amaçlanmıştır. Yapıların konumlandırılması da birbirinin gün ışığını kesmeyecek ve manzaradan en iyi şekilde yararlanabilmek üzerine olmuştur.İki blok olarak tasarlanan yapı arazinin eğimli olması sebebiyle bloklar farklı kotlara oturtulmuştur. Ayrıca deniz manzarasından faydalanabilmek için blokların kütlelerinde kırma hareketleri yapılmıştır. Yapı kütlelerinde yapılan kırma hareketleri ile açık ortak alan için boşluklar elde edilmiştir. Bu boşluklarda havuz ve açık sosyal alanlar düşünülmüştür.

 

Yapı dili olarak deniz ile bütünleşen, çevredeki yapılara göre kendi ortaya çıkaran, sade bir dil tercih edilmiştir. Gün ışığını kontrollü bir şekilde dairelere alabilmek için güneş kırıcı sistemler kullanılmıştır.

Proje Yeri

Mudanya, Bursa

İşveren

Sahbender Baysan

Program

Konut

Tür

Öneri Proje

İnşaat Alanı

3760 m²

Tasarım Ekibi

Emre Engin, Ömer Ülker