Crid Architects | Konya Alaeddin Bulvar Düzenlemesi
1230
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-1230,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Konya Alaeddin Bulvar Düzenlemesi

Konya Alaeddin Bulvarı, kentin en önemli tarihi kent merkezidir. Bu alanda Alaeddin Tepesi, İnce Minare gibi Selçuklu döneminden kalma tarihi alanlar ve yapılar vardır.

 

Kentlinin istediği gibi kullanabileceği, yaklaşık olarak 1000 m uzunluğa sahip olan bulvarın üzerinde kentlinin kullanımına yönelik aktif yeşil alanlar tasarlanmıştır. Bu noktalarda kentlinin kamusal-sosyal hayatını destekleyici işlevlerde peyzaj ve yapısal donatılar düşünülmektedir. Tanımsız bir şekilde olan caddeler yeşil doku, kentsel donatılar ile tanımlı hale getirilmiştir. Her ada kendi özelinde, ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanacaktır.

 

Yoğun trafik ve araç yoğunluğu olan bulvar üzerindeki kullanıcılar ile araçların arasına yeşil bariyer yapılacaktır. Böylece kullanıcıların kentin en önemli bulvarını daha iyi, sakin ve yeşil doku ile ilişkisi sürekli devam ederek deneyimleme imkanı olacaktır. Yeşil bariyerin en önemli özelliği kentin en önemli tarihi noktalarından biri olan Alaeddin Tepesi ile olan görsel ilişkisi kesilmeyecektir. Bu alanda kullanılacak yeşil doku, çalı bitkileridir.

Belirli noktalarda ara durak-nefes alma noktaları tasarlanarak kentlinin kullanımına yönelik yeşil noktalar ve sosyal alanlar tasarlanacaktır.

Proje Yeri

Konya, Selçuklu

İşveren

Konya Büyükşehir Belediyesi

Program

Park, Kafe, Rekreasyon

Tür

Uygulanan Proje

Tasarım Ekibi

Emre Engin

Danışmanlar

Diler Çiftçi