Crid Architects | Küçükçekmece Cennet Mahallesi Pazar Alanı ve Parkı
1211
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-1211,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Küçükçekmece Cennet Mahallesi Pazar Alanı ve Parkı

 

Küçükçekmece, Cennet Mahallesi’nde yer alan proje alanı, yoğun kent yerleşiminin ortasında, ana cadde aksına çok yakın bir konumda yer almaktadır. Alanın doğusunda park, batısında ana cadde yer almaktadır. Kullanıcılar ise yoğun olarak kuzey-güney aksından alana geleceklerdir. Proje alanının altında mevcut durumda, otopark yer almaktadır. Pazar olacak günlerde 1. bodrum kat ile birlikte zemin kat pazar alanı olarak kullanılacaktır.

 

Günümüzde pazar alanlarının en büyük sorunu, pazar kurulmayan günlerde kentin tanımsız sert zeminleri olmasıdır. Bu alanlar genel olarak otopark olarak kullanılmaktadır. Bu bölgenin ihtiyacı olan ise kentlinin kullanabileceği rekreasyon alanlarının azlığıdır. Bu sebeple alanın, pazar olmayan günler dışında rekreasyon alanı olması amaçlanmıştır. Çocuk oyun alanı, spor alanları, kaykay alanı, basketbol ve voleybol sahaları, aynı zamanda doğuda yer alan park ile bütünleşen bir yeşil alan tasarlanmıştır.

Proje Yeri

İstanbul, Küçükçekmece

İşveren

İstanbul Büyükşehir Belediyesi-İPA

Program

Pazar Alanı, Park

Tür

Öneri Proje

İnşaat Alanı

12691 m²

Tasarım Ekibi

Ömer Seluk Baz, Emre Engin, Efe İlteray with/Yalın Mimarlık