Crid Architects | Lüleburgaz Gençlik Parkı
1048
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-1048,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Lüleburgaz Gençlik Parkı

Lüleburgaz kent merkezinin en önemli yeşil dokularından biri olan Gençlik Parkı’nda yer alan kafelerin tadilat ve iç mekan düzenlenmesi işidir. Yapılara yapısal müdahaleler yapılmayarak, kapalı mekan alanı artırılmış aynı zamanda iç mekanlar yenilenmiştir. Yoğun bir yeşil dokunun içinde yer alan yapılar uzun zamandır bakımsızlıktan işlevleri yeterince karşılayamamaktadır. Aynı zamanda kentliyi parkta zaman geçirmeye teşvik edici olmadıkları için düzenlemeler yapılması gerekmiştir.

 

Yapılara yapılacak tasarımın ana kararlarından biri, insanların yeşil dokuyla olan ilişkisini kesmeden, mekan ve yeşil dokunun iç içe olmasıdır. Bu durum iç mekanda yapılan müdahalelere de yansımaktadır. Renk, doku ve malzeme seçimlerinde doğadan izler taşımaktadır. İlk olarak ana yapıya yapılan müdahalelerde tanımsız kalan açık oturma alanı, tanımlı hale getirilmiştir. Bir kısmının üstü tente sistemi ile kapatılarak, kapalı mekan alanı artırılmıştır. Mevcut yapı da ise büyük müdahalelerden kaçınmak amacıyla, ikinci bir cephe yapılarak görünümü değiştirilmiş, daha modern ve çevresiyle uyumlu bir yapı olması amaçlanmıştır.

 

Müdahele edilen diğer yapı ise parkın kuzeydoğusunda kalan uzun yıllardır işlevinden bağımsız şekilde kullanılmaktadır. Kitap-kafe kurgusuyla tasarlanan yapı insanların kahvelerini alıp, yeşil dokunun içinde zaman geçirebilecekleri, rahatlayabilecekleri, huzurlu bir mekan olması amaçlanmıştır.

Proje Yeri

Kırklareli, Lüleburgaz

İşveren

Lüleburgaz Belediyesi

Program

Kafe

Tür

Uygulanan Proje

İnşaat Alanı

450 m² + 223 m²

Tasarım Ekibi

Emre Engin

Danışmanlar

Nergis Kahraman