Crid Architects | Novetus Butik Otel
665
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-665,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Novetus Butik Otel

DÜŞÜNSEL YAKLAŞIM

 

Ortaköy sahil kısmında yer alan yapı uzun yıllar bir kısmı yıkılmış, harabe niteliğinde bırakılmıştır. 2010 yılında harabe niteliğindeki yapı alındıktan sonra yapının renovasyon çalışmasına başlanmıştır. Eski yapının tüm izlerinin korunmasına, cephe detaylarından malzemelere kadar bu koruma sürdürülmüştür. Bu durumun en açık örneği ise döşeme kaplaması seramiğin bile eski yapıdaki seramiğin bire bir şekilde yeniden dökülerek üretilmesidir.

 

Butik otel olması planlanan yapının zemin katında bağımsız olarak çalışan restaurant ve kafe işlevlerini de barındırması amaçlanmaktadır. Geniş sokağa açılan cepheye kafe işlevi konularak sokak ile bütünleşmesi, kullanıcıları yapıya davet etmek amaçlanmıştır. Meyhane işlevi itibariyle daha kendi kabuğunun içinde yaşayan bir işlev olduğu için dar sokaklara bakan cepheye konumlandırılmıştır. Dar sokaklara bakan her iki işlevin yüzleri yüksek yeşil doku ile çevrilerek o dar sokaklardaki diğer yapıların kötü görüntüsünden izole edilmesi amaçlanmıştır.

 

Mekanların konsepti eski ile yeninin buluşması olarak belirlenmiştir. Bu konsept sonucunda isim çalışmaları yapılır iken, Latince ‘Eski’ ve ‘Yeni’ kavramlarına bakıldı. Bu kelimelerin yapıda birbirine sınırlar oluşturmak yerine iç içe girmesiyle oluşan tasarım gibi birleşerek bir yeni kelime türetilmiştir.

 

Yapı, renovasyon sonucu elde edilmesinden ve yapı malzemeleri itibariyle de eskinin güçlü bir simgesi haline gelmiştir Yapılacak tasarımda da eskinin izlerine saygılı ‘yeni’ izler yani modern çizgiler kullanılmıştır. Bu modern çizgiler ile tasarım yapılırken eskinin üzerinde baskı kuran bir tasarım yerine birbirlerine üstünlük kurmadan bir ilişki olması sağlanmıştır. Birbirlerinin içine homojen şekilde karışarak birbirlerine sınırlar çizmemektedirler.

Proje Yeri

Beşiktaş, Ortaköy

İşveren

Nejat Saldanlı

Program

Otel, Restaurant, Kafe

Tür

Uygulanan Proje

İnşaat Alanı

223 m²

Tasarım Ekibi

Emre Engin, Merve Keskin