Crid Architects | NS Evi
688
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-688,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

NS Evi

Proje, Florya’da 3 kişilik bir ailenin evidir. Uzun yıllardır hiçbir tadilat, değişim görmeyen evde birçok yerinde sıkıntılar olmaya başlamıştır. Ayrıca kullanıcılar tarafından da evin yeniden ‘aidiyet’ hissine kavuşması gerektiğini belirtmektedirler. Kendilerini evden uzaklaşmış, oraya ait olmadıklarını hissetmektedirler. Özellikle haftasonları günlerinin çoğu vakitlerini harcadıkları evin yeniden yaşanabilir bir yer, sıkılmadıkları, yeniden oraya ait hissetmek istediklerini dile getirmişlerdir.

 

Kullanıcıların istekleri doğrultusunda modern çizgiler kullanılarak, evde özellikle giriş holü, mutfak ve banyolar üzerinde çalışılmıştır. Bu çalışmalar doğrultusunda mutfak kısmında alışılan genel plan şeması korunulmuştur. İhtiyaçlarının altında kalan mutfak dolaplarının fonksiyonel kullanım olarak artırılması amaçlanmıştır. Mekanın her alanın kullanılmasına özen gösterilerek artık alanlardan kaçınılmıştır. Genel konsept kararlarından biri de yeşilin evin içine daha çok koyulmasıdır. Mutfak kısmında da yeşil doku ön plana çıkarılarak mutfak dolap renklerinde olan soğuk renge karşıt olarak mekana sıcak bir hava katması amaçlanmıştır.

 

Giriş holü, ‘ev’e ilk adım attıkları yer ve onları karşılayan ilk mekan olduğu için ayrı bir öneme sahiptir. Bu mekanda mümkün olduğunca sade bir tasarım yapılarak, ilk olarak geniş ve ferah bir alana adım atmaları amaçlanmıştır. Bu durumu da büyük bir ayna ve dresuar ile tamamlanmıştır.

 

Yapıların özellikle ıslak hacimleri için çoğu zaman tasarıma zaman harcanmaz. Oralar yapıların ikinci plana atılan yerleridir. Fakat özellikle evlerde ıslak hacimler araştırmalara göre de insanların o ev ile ilgili hissettiklerine ciddi anlamda etkileri olduğu görülmüştür. Bütün bunlar ve kullanıcıların istekleri doğrultusunda banyonun işlevsel olarak her ihtiyacı karşılaması ve ferah olması istenmiştir. Islak hacimler insan psikolojisi açısından da soğuk mekanlar olarak görüldüğü için bu mekanda özellikle ahşabın ve yeşil dokunun kullanımına özen gösterilmiştir.

Proje Yeri

Bakırköy, Florya

İşveren

Nimet Saldanlı

Program

Konut

Tür

Öneri Proje

İnşaat Alanı

40 m²

Tasarım Ekibi

Emre Engin, Merve Keskin