Crid Architects | Villa Güler
889
portfolio_page-template-default,single,single-portfolio_page,postid-889,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-3.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Villa Güler

Proje alanı, Karacabey’e bağlı Hürriyet köyünde yer almaktadır. İşverenin çocuklarının oturacağı 2 tane villa yapılması istenmiştir. Eğimin çok fazla olduğu ve önünün açık olması sebebiyle proje alanının doğu cephesi manzara yönüdür. İki parselin birleştirilmesi ile oluşturulan proje alanının batı cephesinden girişlerin alınması istenmiştir. Böylece alanın doğu cephesinde yol ile ilişkisi kesilmiştir. İki yapının tasarlandığı parselde ana tasarım kararlarından biri yapıların birbirlerinin manzarasını kesmemesi olmuştur. Bu yüzden yapılar iki farklı kota yerleştirilmiştir. Yapıların ortak alanı olarak tasarlanan havuz ve açık oturma alanının olduğu alan aynı zamanda alt kotta yer alan yapının girişinin olduğu alandır. Yapılara arazinin eğiminden faydalanılarak farklı kotlardan girişler eklenmiştir. Böylece yapılar istenildiği takdirde birbiriyle ilişkileri kesilebilmektedir.

 

Yapılarda tasarımsal olarak minimalist, brütalist etkiler ön plandadır. Yapıların eğime otururken doğanın içinde kendini belli etmemesi ve yeşilin içinde kaybolması amaçlanmıştır. İşverenin en önemli isteklerinden biri olan sakin ve huzurlu bir ortam olması yönündedir. Bu amaçla yapılarda kütlesel hareketler minimal düzeyde tutulmuştur. Malzeme tercihi olarak brüt beton, taş ve ahşap kullanılmıştır.

Proje Yeri

Karacabey, Bursa

Program

Konut

Tür

Öneri Proje

İnşaat Alanı

740 m²

Tasarım Ekibi

Emre Engin, Ömer Ülker